Erkek İnfertilitesi

Erkek infertilisin nedir ? Çocuk sahibi olamayan çiftler arasında ne kadar sıklıkla görülür?

İnfertilite son 12 aylık zaman süresinde çiftlerin korunmasız cinsel birleşmesine rağmen gebeliğin sağlanamaması olarak tanımlanır. İnfertiliteye neden olan hastalık erkekten kaynaklanıyorsa bu duruma erkek infertilitesi denir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde infertilite nedeninin genel olarak 1/3’ü erkeklerden, 1/3’ü kadınlardan ve 1/3’ü ise çiftlerin her ikisinden birden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftlerin eş zamanlı olarak birlikte değerlendirilmesi çok önemlidir.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde erkeklerin nasıl değerlendirilmesi gerekir?

Erkek infertilitesinin değerlendirilmesine tıbbi özgeçmişin alınması ile başlanır. Hastanın sahip olduğu hastalıklar, varsa geçirmiş olduğu ameliyatlar ve kullanmış olduğu tedaviler ile ailede olabilecek genetik hastalıklar sorgulanmalıdır. Hastanın tıbbi özgeçmişi öğrenildikten sonra genital organları içeren tam bir fizik muayene yapılmalıdır. Ardından sperm analizi başta olmak üzere laboratuar inlemelerinin yapılması gerekmedir. Gerekli görülmesi durumunda hormon profili , skrotal – transrektal ultrasonografi ve kromozom analizi gibi diğer yardımcı testlerde uygulanabilir.

Erkek infertilitesine hangi hastalıklar neden olabilir?

Erkek infertilitesine çok sayıda hastalık neden olabilir. Bunlar;

Endokrin bozukluklar: Hipotalamus veya hipofiz bezi hormon eksiklikleri, tiroid bezinin az veya çok çalışması vb.
Doğrudan testis ile ilgili hastalıklar : Varikosel, enfeksiyon, travma, inmemiş testis vb.
Sperm taşıma bozukluğuna neden olabilen hastalıklar : Sperm taşıma kanallarının doğuştan olmaması, enfeksiyonları, travması veya kistik fibroz gibi hastalıklar
Sperm fonksiyonlarını veya üretimini etkileyen bir takım genetik hastalıklar : Y kromozomu mikrodelesyonu, Kallman sendromu, Klinefelter sendromu vb.
Ejekülasyon bozuklukları

Bunların dışında erkek infertilisi olan hastaların yaklaşık %30’unda altta yatan neden bulunamaz.

Erkek infertilitesi nasıl tedavi edilir?

Erkek infertilitesinin tedavisi altta yatan nedenlerin araştırılması sonrası çiftlerin yaşları da göz önüne alınarak çeşitli medikal veya cerrahi yöntemler ile tedavi edilir. Bunların tek başlarına yeterli olmaması durumunda üremeye yardımcı tekniklerin kullanılmasıyla çiftler çocuk sahibi olabilir.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bize Ulaşın

Scroll to Top