Varikosel Nedir?

Varikosel erkek infertilitesinin bilinen en sık nedenidir ve çocuk sahibi olamama şikayetiyle doktora başvuran hastaların yaklaşık %30’ unda görülür. Varikosel testisin toplardamarlarının genişlemesi nedeniyle oluşur. Varikosel %90 oranında sol tarafta gelişir. Varikoselin testiste şişlik, ağrı, genişleyen damarların cilt altında belirginleşmesi gibi belirtileri olabilir. Varikoselin infertiliteye nasıl neden olduğu tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak en çok kabul gören teoriye göre genişleyen damarlardaki kanın testisin ısısını artırarak zarar vermesi ve bunun sonucunda sperm sayı, hareket ve şekillerinin bozulması sonucunda geliştiğidir.

Varikosel teşhisi nasıl konulur ?

Varikosel tanısı üroloji uzmanları tarafından yapılacak fizik muayene ile konulur. Hasta normal oda ısısında ayakta pozisyonda muayene edilir. Hasta hem normal pozisyonda hem de ıkınma manevraları yaptırılarak göz ve elle muayene edilir. Tanıda altın standart yöntem fizik muayenesidir. Klinik tanıyı desteklemek için görüntüleme yöntemi olarak Skrotal Doppler ultrasonografi çekimi yapılabilir

Varikosel tedavisi nasıl yapılır ?

Varikoselin tedavisi varikoselektomi ameliyatıdır. Ancak her varikoseli olan kişiye operasyon önerilmez. Varikosel saptanan kişilerde çocuk sahibi olamama durumu, sperm analizi değerlerinde bozukluk, aynı taraftaki testis boyutunda küçülme veya kıvamında azalma varlığında operasyon önerilir. İnfertilite sorunu yaşamayan ancak varikoseli olan hastalar takip edilebilir. Sperm hareket veya şelkillerinde minimal bozukluk olanlara ise bir takım destek tedavileri önerilebilir. Bunun dışında varikoseli olupta daha önce yardımcı üreme tekniklerinin başarısız olduğu hastalarda altta yatan erkek faktöründen şüpheleniliyorsa bir sonraki tedavilerin başarısını arttırmak için varikosel operasyonu önerilebilir.

Varikosel ameliyatı nasıl yapılır? Riskleri var mıdır ?

Varikosel ameliyatı kasık bölgesinden yaklaşık 2 cm genişliğinde yapılan bir insizyondan genişleyen testisin toplardamarlarına ulaşılması ve sonrasında mikroskop altında bu damarların teke tek serbestlenerek bağlanması ile yapılır. Varikoselektomi günümüzde mikrocerrahi yöntemle yapıldığı için testisin atardamarlarının yaralanma riski düşüktür. Yine mikrocerrahi yöntem sayesinde uzun dönemde testisini çevresinde su toplanması olan hidrosel gelişimide azalmıştır. Bunu dışında her operasyondan sonra meydana gelebilecek kanama ve enfeksiyon gibi riskler düşükte olsa varikoselektomi operasonu içinde geçerlidir.

Her Varikosel ameliyat edilmeli midir?

Hayır. Çocuk arzusu olan çiftlerde kadının yaşı genç, yumurta rezervi iyi ve gebeliğin olmama nedeni sadece sperm değerlerindeki düşüklük olarak düşünülüyorsa varikosel ameliyatı yapılması son dönemde daha fazla kabul gören bir görüştür. Yani tüp bebek planlanan çiftlerde eğer varikosele bağlı ağrı vb şikayetler yoksa ya da varikosel testis boyutlarına zarar vermeye küçülmeye vb yol açmıyorsa ameliyatı pek önerilmez. Bazı durumlarda operasyon sonrası sperm değerlerinde iyileşme yerine gerileme de olabilir maalesef. Bu nedenle tüp bebek konusunda deneyimli uzmanlarca tetkik ve tedavinin yönlendirilmesi büyük önem taşır.

Varikoselektomi operasyonu sonrası sperm analizi değerleri ne zaman düzelir?

Testislerde sperm olgunlaşma süresi yaklaşık 90 gün olarak kabul edilir. Bu nedenle genel yaklaşım olarak ilk sperm analizi operasyon sonrası 6. ayda yapılır. Operasyon sonrası % 60-70 hasta sperm analiz değerlerinde iyileşme görülür.

>> Bu bölüm ile ilgili diğer konular

Posts not found

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bize Ulaşın

Scroll to Top